Na představení projektu společnosti Fadesa dne 25.6.2009 byl přítomným architektem vysvětlen pojem co je to „patrový dům“. Vysvětlení bylo pro našince zcela překvapující.
Dalo by se to jinými slovy popsat – Zapište si do „Španělsko – Českého slovníčku“ že „patrový dům“ je u nás čtyřpodlažní. Analogicky k tomu „dvoupatrový dům“ je u nás pětipodlažní! *Pozn. překladatele:)
Takže až zase v některém periodiku či časopise budete číst že „V centru Květnice budou stát patrové a dvoupatrové domy“, vězte že jsou v projektu budovy o výšce 4 a 5 podlaží. Tuto interpretaci asi budeme muset přijmout, ale s celkovou výškou a objemem budov zásadně nemůžeme souhlasit. A to z hlediska změny krajinného rázu, zájmu stávajících majitelů okolních rodinných domů i nárůstu obyvatel vzhledem k limitům infrastruktury obce. Obec má v podmínkách výstavby mimo jiné sedlovou střechu s min. sklonem 30º. Všimněte si, že to architekt navrhl tak, že podkrovní byty ve třetím podlaží vybíhají ze střešního pláště budovy až téměř k půdorysu obvodové zdi a podkrovní byty ve čtvrtém podlaží mají objemné vikýře probíhající téměř v celé délce střešního pláště. Tím je zcela popřena sedlová střecha. Tento významný problém se obec snažila na několika jednáních společnosti Fadesa vytknout, avšak zatím neměla žádné konkrétní odezvy.
Poměr výšky stávající zástavby k záměru rezidence Flores
Zde je názorně vizualizován poměr výšek stávající zástavby k záměru Rezidence Flores v pohledu severním směrem do ulice Koniklecová. Zatímco na levé straně ulice stojí rodinné domky o výšce 7m v hřebeni střechy, na pravé straně ulice jsou projektovány tzv. „patrové“ a „dvoupatrové“ bytové domy. To znamená, že přes ulici by měly stát domy s výškou 12 a v severní části ulice 15 m vysoké domy v úrovni hřebene střechy.
Koupili byste si zde pozemek na stavby rodinného domu, kdybyste věděli o takovémto záměru?