Blackout v Květnici 29.11.2009 a nezávislost na zdrojích energie?

Autor: Tomáš Hordějčuk <thordej(at)seznam.cz>, Téma: Historie a současnost, Vydáno dne: 30. 11. 2009

Blackout v Květnici 29.11.2009

V Květnici došlo dne 29.11.2009 v 16:30 k zajímavému, ale nepříjemnému výpadku elektrické energie. Jeho vykazování (ze zákona) bude pro ČEZ jistě nepříjemné, ale nás spotřebitele to nutí k dalšímu zamyšlení.



Tím zamyšlením je, jak moc jsme závislí na zásobování energiemi a co můžeme udělat pro to, abychom byli připraveni na dlohodobější nedodávku.

Výpadek byl zprvu velmi plíživý a tím i zákeřný. Došlo totiž k havárii na systému vysokého napětí, jehož důsledkem byla nižší napětí na dvou fázích. Na jedné fázi jsem naměřil 70 V, na druhé 160 V a na třetí jediné bylo jmenovité napětí 230 V. To zmátlo leckoho, protože na jednotlivých fázích bývají v domácnostech zapojeny různé spotřebiče, pokud máte světla a počítač tak jako já zapojena zrovna na tu fázi, která běžela pod plným napětím, ani jste tento výpadek nepostřehli. Až po 10 minutách mne napadlo změřit fáze a vyběhnout k napájecí skříni ven, kde jsem potkal další sousedy. To jsme se ujistili že jde o závadu u dodavatele. Obvyklé u výpadků elektřiny bývá právě to, že je výpadek celkový, k čemuž zhruba po 20 minutách skutečně došlo (v době odstraňování závady).

Ten večer nebyla příliš velká zima a tak tříhodinový výpadek neměl žádný zásadní dopad na obyvatelstvo z hlediska vytápění. Co ale kdyby bylo 15 pod nulou a výpadek byl třeba 24 hodinový? Nechci malovat čerta na zeď, ale právě zde se naskýtá ona otázka - jak moc jsme závislí na zásobování energiemi?

Při stavbě domu jsem volil nízkoenergetickou variantu se zateplením větším, než je obvyklé. To pro následné alternativní přitápění pomocí solárních panelů s akumulační nádrží, kombinované s teplovodním výměníkem krbu a elektrickým dohřevem. V době výpadku jsem topil v krbu a systém byl přepnut na záložní zdroj (UPS). Ony tři hodiny výpadku elektrické energie jsem z hlediska vytápění a ohřevu teplé užitkové vody nepocítil...

Pro většinu obyvatel, kteří topí a ohřívají vodu plynem je však tento případ otázkou závislosti na dvou médiích, z nichž když jedno z nich není dodáváno, nefunguje systém vůbec. Eliminovat výpadek elektřiny lze poměrně jednoduše. Zakoupením a instalací zdroje nepřerušitelné energie (tzv. UPS) a zařazením do elektroinstalace plynového kotle. V případě výpadku energie přejde zdroj automaticky na výrobu napájení 220 V z baterií. Baterie středně výkonné UPSky umožňují napájet elektrickou část kotle vč. oběhového čerpadla po dobu 3-4 hodiny. Ještě jedna rada, pokud se rozhodnete si tuto úpravu nechat nainstalovat - při delším výpadku lze UPSku ručně zapínat vždy každých 10 minut na 2-3 minuty, kdy oběhové čerpadlo stačí na plný výkon kotle zásobit topidla v domě a v následující přestávce šetříte baterie UPS. Tak lze vydržet u mnohem delší výpadek (za Vaší interakce).

A ještě jedno zjištění - při výpadku mi odešlo jedno elektronické zařízení (domácí Wi-Fi hotspot), pravděpodobně důsledkem indukční špičky při zapínání/vypínání napájení.  Počítač při takovém výpdaku vypínám ze sítě (ze zásuvky), náraz při zapínání mnohdy zničí spínananý zdroj který je v režimu stand-by. Ale u malého zařízení napájeného adaptérem mne to nenapadlo. Stalo se někomu z vás něco podobného a bude žádat po ČEZu náhradu škody? V tom případě mi prosím napište. Mimo jiné tím nebude fungovat webová kamera ze Šťavelové ulice, dokud nezakoupím nové zařízení:(